نشانگرهای ژنتیکی در کنار شاخص توده بدنی، پیش بینی خطر دیابت نوع دو را امکانپذیر می‌کنند

به گزارش پایگاه خبری دیابت (دیابتیک نیوز)، یک تیم آلمانی از مرکز تحقیقاتی Helmholtz Zentrum Munchen، ارتباط میان شاخص توده بدنی (BMI) و تغییرات در بیان ژن و امکان پیش‌بینی زودهنگام خطر دیابت نوع دو با استفاده از این ارتباط را بررسی کرد.

در این تحقیق ۱۰ هزار نفر مورد بررسی قرار گرفتند و تمرکز بر اپیژنوم بود. اپیژنوم به همه اتفاقاتی می‌گویند که برای ژنها یا در اطراف آنها می‌افتند.

یافته‌های این تحقیق به تیم تحقیقاتی کمک کرد «نشانگرهای اپیژنتیک» را که می‌توانند به پیش‌بینی زودهنگام دیابت نوع دو کمک کنند شناسایی کنند.

در طول این تحقیق، نمونه‌های خون از ۱۰ هزار مرد و زن از سراسر اروپا دریافت شد. تیم تحقیقاتی، از میان ۵۳۸۷ نمونه‌ای که بسته به شاخص توده بدنی افراد تغییر کرده بودند، ۲۰۷ جایگاه کروموزومی را شناسایی کردند. آنها ژن نامزد را در ۴۸۷۴ نمونه خون دیگر مورد آزمایش قرار دادند که آنها را قادر ساخت ۱۸۷ جایگاه کروموزومی را تایید کنند.

محققان تغییراتی را پیدا کردند که به متابولیسم چربی خون و التهاب مرتبط بودند. به علاوه، آنها نشانگرهای اپیژنتیکی را پیدا کردند که تیم تحقیقاتی معتقد است می‌توانند برای پیش‌بینی زودهنگام دیابت نوع دو به کار روند.

دکتر سیمون وال، نویسنده ارشد از واحد تحقیقاتی اپیدمولوژی مولکولی (AME) در Helmholtz Zentrum Munchen، می‌گوید: «این موضوع به طور ویژه اهمیت دارد زیرا مقدار تخمینی یک و نیم میلیارد نفر در سراسر جهان اضافه وزن دارند.»

کریستیان گایگر، سرپرست AME می‌گوید: «نتایج ما دید تازه‌ای را درباره اینکه کدام مسیرهای علامت‌دهنده از چاقی اثر می‌پذیرند به ما می‌دهند.»

«ما امیدواریم که این نتایج به راهبردهای جدیدی برای پیش‌بینی و احتمالا پیشگیری از دیابت نوع و دیگر پیامدهای داشتن اضافه‌وزن منجر شوند.»

یافته‌های این تحقیق به تازگی در مجله نیچر منتشر شده است.

منبع: the global diabetes community

نظر بدهید

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

logo-samandehi
کلیه حقوق این سایت مربوط به پایگاه خبری دیابت (دیابتیک نیوز) می باشد.