فنوفیبرات خطر بیماری قلبی را در برخی دیابتی‌های نوع دو کاهش می‌دهد

تحقیق تازه‌ای نشان می‌دهد داروی فنوفیبرات (fenofibrate) می‌تواند خطر مشکلات قلبی عروقی را در بیماران دیابتی نوع دو با سطح بالای تری‌گلیسرید و سطح پایین کلسترول «خوب»، کاهش دهد، اگرچه این بیماران با استاتین تحت درمان بودند.

این تحقیق، تحت حمایت مالی موسسه ملی قلب، ریه و خون (NHLBI) آمریکا صورت گرفت و در شماره ۲۸ دسامبر نشریه JAMA Cardiology منتشر شد.

فنوفیبرات در اصل برای کمک به کاهش سطح بالای تری‌گلیسرید یا چربی خون به کار می‌رود. اما محققان می‌خواستند بدانند که آیا این دارو در ترکیب با درمان با استاتین هم می‌تواند به کاهش خطر بیماری قلبی در افراد دیابتی نوع دو کمک کند یا خیر. افراد دیابتی نوع دو به دلیل داشتن سطح تری‌گلیسرید بالا و سطح پایین لیپوپروتئین پرچگالی (HDL)، در معرض خطر بالای مشکلات قلبی عروقی نظیر حمله‌های قلبی، سکته یا مرگ هستند.

محققان، برای پاسخ به این سوال، ۴۶۴۰ شرکت‌کننده در برنامه NHLBI تحت عنوان اقدام برای کنترل خطرات قلبی عروقی در دیابت (ACCORD) را به مدت ۵ سال پس از پایان برنامه در سال ۲۰۰۹، زیر نظر داشتند. یافته‌های آنها نشان می‌دهد درمان با فینوفیبرات می‌تواند همانطور که محققان امیدوار بودند سودمند باشد: این درمان مشکلات قلبی عروقی در بیماران دیابتی نوع دو که استاتین دریافت می‌کنند اما به ویژه سطح تری‌گلیسرید بالا و سطح کلسترول HDL پایینی دارند را کاهش می‌دهد. با این حال به گفته محققان، هنوز انجام یک پژوهش تصادفی برای تایید این یافته‌ها ضرورت دارد.

منبع: Science Daily

نظرات ( 1 )

نظر بدهید

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

logo-samandehi
کلیه حقوق این سایت مربوط به پایگاه خبری دیابت (دیابتیک نیوز) می باشد.