متفورمین به عنوان درمان اصلی دیابت نوع دو، در دستورالعملهای پزشکی امریکا تعیین شد

پزشکان امریکایی دستورالعملهای تازه‌ای منتشر کردند که متفورمین را به عنوان داروی اصلی به بیماران مبتلا به دیابت نوع دو که به دارو نیاز دارند توصیه می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری دیابت (دیابتیک نیوز)، کالج امریکایی پزشکان (ACP) می‌گوید متفورمین یک راهبرد درمانی موثر برای بهبود قند خون بالا است و آکادمی امریکایی پزشکان خانواده هم به این دستورالعمل مهر تایید زده‌اند. به‌روزرسانی قبلی ACP برای درمانهای دیابت نوع دو در سال ۲۰۱۲ انجام شده بود.

دکتر نیتین. س. دامل، رئیس ACP می‌گوید: «متفورمین، به غیر از موارد منع مصرف، راهبرد درمانی موثری است زیرا اثربخشی بهتری دارد، عوارض جانبی کمتری به آن وابسته است و ارزانتر از داروهای دیگر است.»

همچنین ACP داروهای دیگری را هم توصیه می‌کند. وقتی درمانهای بیشتر به عنوان داروی دوم لازم باشند، سولفونیلهای اوره، تیازولیدیندیونها، مهارکننده‌های SLTG2 و مهارکننده‌های DPP-4 توصیه می‌شوند.

در انگلستان، سالهاست که متفورمین به عنوان درمان اصلی برای دیابت نوع دو به کار می‌رود. حال دستورالعمل جدید ACP، با به‌روزرسانی تازه به تجویزهای دارویی خدمات سلامت همگانی انگلستان (NHS) نزدیکتر شده است.

این دستورالعمل جدید بر اساس مرور نظام‌مند آزمایشهای تصادفی کنترل شده و مطالعات مشاهداتی داروهای خوراکی بود که برای درمان دیابت نوع دو به کار می‌رفتند.

خروجیهای اصلی این مطالعات شامل HbA1c، فشار خون، ضربان قلب، مرگ و میر همه-علتی و عوارض مربوط به دیابت نظیر رتینوپاتی، نوروپاتی و نفروپاتی بودند.

داروهای GLP-1 receptor agonist در این دستورالعملها مورد ارزیابی قرار نگرفتند اما در مرور کامل اثربخشی به آنها پرداخت شده بود.

در این دستورالعمل آمده است که بیماران و پزشکان قبل از تجویز داروی دوم باید مزایا و عوارض جانبی احتمالی را مورد بررسی قرار دهند.

این کار مروری در نشریه آنلاین Annals of Internal Medicine منتشر شده است.

منبع: the global diabetes community

نظر بدهید

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

logo-samandehi
کلیه حقوق این سایت مربوط به پایگاه خبری دیابت (دیابتیک نیوز) می باشد.