شکربرگ (استویا) شیرین‌کننده رویایی دیابتی‌ها است؟

یادداشت یک دیابتی:

نمی‌دانم متوجه شده‌اید یا نه اما دهها نوع شیرین‌کننده «بدون کالری» و «کم قند» در فروشگاهها پیدا می‌شوند. قسمت سخت ماجرا آن است که همه آنها ادعا می‌کنند «کم» یا «بدون کالری» هستند و قیمتها هم از ۳ دلار تا ۸ دلار برای هر جعبه متغیر است که با در نظر گرفتن اینکه یک پاکت دو کیلوگرمی شکر کمتر از ۳ دلار قیمت دارد، قیمت بالایی است. این گزینه‌ها از شکربرگ (استیویا – Stevia) تا آگاو آبی و پودر نارگیل و اسپلندا (Splenda) و حتی مانک فروت را در بر می‌گیرند.

یکی از جالبترین شیرین‌کننده‌هایی که من کشف کرده‌ام شکربرگ (استیویا – Stevia) است. برگ گیاه شکربرگ، اگرچه برای بسیاری ناشناخته است، یک شیرین‌کننده طبیعی است و دو برابر شیرین‌تر از شکر معمولی است. و حتی بهتر، شکربرگ بدون کالری است و شاخص گلوکز صفر دارد. و در مقایسه با آن، شاخص قندی گلوکز، ساکروز، عسل، پودر نارگیل و شهد آگاو به ترتیب ۱۰۰، ۱۰۰، ۵۰، ۲۵ و ۱۵ است. شاخص گلوکز نشان‌دهنده سرعت جذب قند در بدن است. نارگیل تا مدتها به عنوان یک میوه شگفت‌انگیز شناخته می‌شد اما شاخص گلوکز نسبتا پایین ۱۵ برای این میوه هم با شاخص گلوکز صفر برای شکربرگ قابل مقایسه نیست. برند تجاری مورد علاقه من برای این محصول، Sweetleaf است زیرا ترکیباتش فقط شکربرگ و فیبر محلول هستند. مزه آن هم هنگام افزودن به غذاها دلپذیر است و فواید آن برای سلامتی بی‌نظیر است.

اگرچه شیرین‌کننده منتخب من شکربرگ است، اما شما باید تحقیق و آزمایش کنید تا بهترین گزینه را برای خود انتخاب کنید. با وجودی که قیمت شکربرگ حدود ۴ دلار برای ۳۵ وعده و قیمت شکر معمولی ۳ دلار برای ۴۵۴ وعده است اما به نظرم این قیمت به منافعش می‌ارزد.

منبع: Diabetes Health

نظر بدهید

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

کلیه حقوق این سایت مربوط به پایگاه خبری دیابت (دیابتیک نیوز) می باشد.