روند فزاینده ابتلا به دیابت سبب عدم دسترسی بسیاری از بیماران دیابتی به انسولین است

به گزارش پایگاه خبری دیابت (دیابتیک نیوز)؛ به گفته محقق ارشد یک پژوهش جدید میزان دسترسی به انسولین در مقایسه با نیاز پیش بینی صورت گرفته، به ویژه در آفریقا و آسیا، بسیار ناکافی و کم اعلام شده است.

بنابر تحقیقی جدید فراگیری جهانی دیابت موجب افزایش تقاضا برای انسولین شده است و دهها میلیون نفر که نیاز به تزریقات دارند میزان نا کافی دریافت می کنند، مگر اینکه در روند دسترسی و قیمت گذاری انسولین بهبودی قابل توجه ایجاد شود.

در سراسر جهان روند ابتلا به دیابت – که می تواند سبب نابینایی، نارسایی کلیه، مشکلات قلبی، دردهای عصبی و قطع اعضا شود – از ۵%  سال ۱۹۸۰ به ۹% حال حاضر در بزرگسالان افزایش داشته است.

بخش وسیعی از مبتلایان به دیابت مرتبط با چاقی و کم تحرکی است که مبتلایان به دیابت نوع  ۲  تشکیل می‌دهند و از جمله مواردی که در کشورهای در حال توسعه به سرعت در حال گسترش است، اغلب بکارگیری و شیوه زندگی غربی و شهری مردم است.

محققان معتقدند تا ۱۲ سال آینده برای درمان موثر دیابت نوع ۲ انسولین مورد نیاز بیش از ۲۰ درصد افزایش خواهد یافت، اما تا سال ۲۰۳۰ نیاز به انسولین برای بیش از نیمی از ۷۹ میلیون نوع دیابتی نوع ۲  پیش بینی می شود.

این کمبودها در آفریقا شدیدتر است، جایی که تیم تحقیقاتی، با هدایت دکتر “سانجی باسو” در دانشگاه استنفورد، برآورد کرده است برای درمان بیماران در معرض خطری که به مرحله‌ای رسیده‌اند که کنترل قند خون آن‌ها نیازمند انسولین است، انسولین موجود بایستی ۷ برابر شود.

باسو بیان کرد: “این برآوردها حاکی از آن است که در مقایسه با نیاز پیش بینی شده دستیابی به مقدار فعلی انسولین ، به ویژه در آفریقا و آسیا، بسیار کم است.”

“علیرغم اینکه سازمان ملل در مورد دستیابی به داروهای بیماران های غیرواگیر متعهد شده است، اما دسترسی به داروهای دیابت (انسولین) در سراسر جهان، برای بیماران دیابتی سخت و کمیاب است”.

تهیه و عرضه انسولین در انحصار سه شرکت    – Novo Nordisk، Sanofi  و Eli Lilly  قرار دارد که هر یک برنامه هایی متفاوت برای  دسترسی به محصولات خود دارند.

درحالیکه قیمت انسولین کماکان زیاد است و زنجیره های غیرمستقیم واسطه ها اغلب سبب افزایش قیمت و عدم دستیابی برای بسیاری از بیماران است، به ویژه برای کشورهای فقیرتر می تواند غیرقابل دسترسی نیز باشد.

به طور کلی،  باسو  و همکاران دریافتند که استفاده فراگیر و جهانی از انسولین در سال ۲۰۱۸ از ۵۲۶ میلیون به ۶۳۴ میلیون  ۱۰۰۰ واحد در سال ۲۰۳۰ افزایش خواهد یافت.

این تحقیق توسط خیریه Helmsley تأمین مالی شد و بر اساس پروژه  و طراحی شیوع دیابت از سوی فدراسیون جهانی دیابت بوده است.

دکتر هرتزل گرستین از دانشگاه McMaster در همیلتون، انتاریو، در توضیح تکمیلی بیان داشت در حالیکه ارزیابی و تأمین انسولین دارای اهمیت است ، اما پیش آگاهی ها نیز  باید هشیارانه و  بر اساس مدل های ریاضی تعیین شوند.

منبع: https://www.nbcnews.com/health/diabetes/millions-left-behind-diabetes-drives-surge-insulin-demand-n938941

نظر بدهید

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

کلیه حقوق این سایت مربوط به پایگاه خبری دیابت (دیابتیک نیوز) می باشد.