دیابت بارداری خطر افسردگی پس از زایمان را افزایش می‌دهد

به گزارش پایگاه خبری دیابت (دیابتیک نیوز)، محققان دانشکده پزشکی ماونت ساینای امریکا و موسسه کارولینسکای سوئد دریافتند که دیابت بارداری خطر افسردگی پس از زایمان (PPD) را در مادرانی که نخستین فرزند را به دنیا می‌آورند افزایش می‌دهد. این بزرگترین تحقیق از نوع خود تا کنون بوده است که بیش از ۷۰ هزار زن در آن شرکت داشتند. نتایج در نشریه Depression and Anxiety به صورت آنلاین منتشر شدند.

محققان همچنین به این نتیجه رسیدند که زنانی که سابقه افسردگی دارند، ۲۰ برابر بیشتر از مادرانی که هیچ سابقه تشخیص کلینیکی دیابت را نداشته‌اند در معرض افسردگی پس از زایمان (PPD) هستند. و اگرچه دیابت بارداری به تنهایی خطر افسردگی پس از زایمان را افزایش می‌دهد، اما سابقه افسردگی مادر در کنار دیابت بارداری، احتمال افسردگی پس از زایمان را از این هم بیشتر می‌کند.

مایکل ای. سیلورمن، استادیار روانپزشکی دانشکده پزشکی ماونت ساینای و نویسنده سرپرست این پژوهش می‌گوید: «بیشتر پزشکان به این دو به عنوان دو بیماری مجزا و بسیار متفاوت نگاه می‌کنند، اما ما اکنون می‌دانیم که دیابت بارداری و افسردگی پس از زایمان باید با هم در نظر گرفته شوند. اگرچه ابتلا به دیابت خطر افسردگی پس از زایمان را در همه زنان افزایش می‌دهد، اما زنانی که سابقه افسردگی در گذشته داشته‌اند و در طول بارداری مبتلا به دیابت شده‌اند، ۷۰ درصد بیشتر در معرض ابتلا به افسردگی پس از زایمان هستند.»

محققان، علاوه بر دیابت بارداری، دهها عامل خطر دیگر از جمله دیابت قبل از بارداری را مورد بررسی قرار دادند تا ارتباط این عوامل خطر با افسردگی پس از زایمان در زنان دارای سابقه افسردگی و بدون سابقه مشخص شود. دیابت قبل از بارداری و زایمان زودرس خفیف عواملی بودند که خطر افسردگی پس از زایمان را در زنان با سابقه افسردگی افزایش می‌دادند. جوان بودن، سزارین یا زایمان با کمک ابزار و زایمان زودرس متوسط، عواملی بودند که خطر افسردگی پس از زایمان را در زنانی که هیچ سابقه افسردگی نداشتند افزایش می‌داد.

افسردگی پس از زایمان می‌تواند نتیجه رشد نامناسب شخصی و کودکی باشد و شناسایی دوره‌های سابق افسردگی به عنوان عامل خطر افسردگی پس از زایمان، امکان مداخله زودهنگام را به پزشکان می‌دهد. دکتر سیلورمن می‌گوید: «دلیل آنکه پزشکان در مورد سیگار کشیدن شما می‌پرسند آن است که می‌دانند این کار خطر ابتلا به سرطان شما را ۲۰ برابر می‌کند. ما معتقدیم پزشکان زنان و زایمان هم باید این کار را در مورد سابقه افسردگی انجام دهند. با این اطلاعات ما اکنون می‌توانیم پیش از آنکه مادر زایمان کند مداخله زودهنگام داشته باشیم.»

این بزرگترین تحقیق بر اساس جمعیت است که تا کنون برای توصیف ارتباط افسردگی پس از زایمان با سابقه افسردگی انجام شده است. محققان از داده‌های کشوری ثبت پزشکی تولد سوئد بهره بردند که شامل اطلاعات در مورد تمام تولدهای کشور سوئد است. بر خلاف تحقیقات گذشته، محققان بر تشخیص کلینیکی افسردگی پس از زایمان تکیه کردند زیرا منابع مبتنی بر نشانه افسردگی پس از زایمان، به تخمین بیش از اندازه شیوع این بیماری گرایش دارند.

منبع: science daily

نظر بدهید

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

logo-samandehi
کلیه حقوق این سایت مربوط به پایگاه خبری دیابت (دیابتیک نیوز) می باشد.