داروهای متداول فشارخون ممکن است مانع ابتلا به دیابت نوع ۱ شوند.

به گزارش پایگاه خبری دیابت، محققان از کلرادو و فلوریدا دریافتند داروهایی که معمولا برای کنترل فشار خون مورد استفاده قرار می گیرند می توانند مورد استفاده دیگری از جمله پیشگیری و درمان دیابت نوع  ۱هم داشته باشند.

یافته های پژوهش انجام شده اخیر با همکاری دکتر آرون میشلز دانشیار دانشکده پزشکی دانشگاه آنشوتز کلرادو در آرورا –  در مجله The Journal of Clinical Investigation  منتشر خواهد شد.

دیابت نوع ۱ وضعیتی است که در آن سلول های بتای پانکراس قادر به تولید انسولین، یعنی هورمون هایی که سطح قند خون را تنظیم می کنند،  به مقدار کافی نمی باشند.

گمان میرود این فرایند خودایمنی باشد که طی آن سلول های سیستم ایمنی به اشتباه به سلول های بتا حمله و آنها را تخریب می کنند.

از کل افراد دیابتی حدود تنها ۵ درصد آنها مبتلا به دیابت نوع ۱ هستند. به طور معمول دیابت نوع ۱ در کودکی، نوجوانی یا جوانی تشخیص داده می شود، اما می تواند در هر سنی ایجاد شود.

در حالی که دلیل دقیق ابتلا به دیابت نوع ۱ هنوز یک معما باقی مانده است، اما دکتر میشلز و تیم مطالعاتی‌اش یادآور می شوند که حدود ۶۰ درصد از کسانی که در معرض خطر شرایط ابتلا به دیابت هستند حامل مولکولی به نام DQ8* می باشند – که در تحقیقات انجام شده قبلی با شروع دیابت نوع ۱  مرتبط بوده است.

با توجه به این موضوع، محققان بر این باورند مهار مولکول DQ8 می تواند یکی از راه های پیشگیری از ابتلا به دیابت نوع ۱ باشد. آنها در آخرین بررسی خود توانستند یکی از داروهای موجود با این قابلیت را شناسایی کنند.

 

متیل دوپا مولکول DQ8 را بلوکه می کند

محققین با استفاده از یک “ابر رایانه” تجزیه و تحلیل تمامی داروهای با اندازه مولکولی کوچک که توسط اداره غذا و دارو (FDA) تایید شده بود را انجام دادند و به این یافته ها رسیدند.

به طور خاص، آنها بررسی کردند که آیا هر یک از این داروها می تواند مولکول DQ8 را هدف قرار داده یا آن را مهار کند. آنها دریافتند که دارویی بنام  methyldopa که اغلب برای درمان فشار خون بالا یا فشار بالا تجویز می شود واجد این ویژگی است.

این مطالعه نشان داد  که –  ضمن مهار DQ8 – متیل دوپا در عملکرد ایمنی سلول ها مداخله نمی کند.  مورد اخیر یکی از دلایل عدم توجه به داروهای مهار کننده سیستم ایمنی است که برای پیشگیری و درمان دیابت نوع -۱ مورد بررسی قرار گرفته است.

محققین یافته های خود را در موش ها و همچنین در یک کارآزمایی بالینی بر روی ۲۰ فرد مبتلا به دیابت نوع ۱ ، مورد تایید قرار دادند.

طبق گفته دانشمندان، این یافته ها ممکن است پیامدهای مهمی برای پیشگیری و درمان دیابت نوع ۱ داشته باشد.

دکتر میشل توضیح می دهد: “این اولین درمان شخصی برای پیشگیری از دیابت نوع ۱ است.”

با استفاده از این دارو می توانیم تا ۶۰ درصد از دیابت نوع ۱ را در افرادی که در معرض خطر بیماری هستند، پیشگیری کنیم. این پیشرفت بسیار قابل توجهی است. ”

همکار دیگر طرح دکتر دیوید استروف، از دانشگاه فلوریدا در گینسویل، می افزاید که با انجام این تحقیق ممکن است پنجره ای حتی برای درمان های جدید برای سایر بیماری های خود ایمنی مانند آرتریت روماتوئید، بیماری سلیاک و لوپوس گشوده شود.

برای پیشگیری و درمان دیابت نوع ۱ کار آزمایی  بالینی بزرگتر بر روی متیل دوپا –  توسط موسسه ملی بهداشت (NIH) سرمایه گذاری شده است- و تا بهار پیش رو آغاز به کار خواهدکرد.

منبع:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/320946.php

نظر بدهید

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

کلیه حقوق این سایت مربوط به پایگاه خبری دیابت (دیابتیک نیوز) می باشد.