تاریخ : شنبه, ۲۲ مرداد , ۱۴۰۱ Saturday, 13 August , 2022
4

بهبودی قابل توجه در کنترل دیابت با استفاده از سلامت از راه دور

  • کد خبر : 3437
  • 22 مهر 1395 - 3:49
بهبودی قابل توجه در کنترل دیابت با استفاده از سلامت از راه دور

به گزارش پایگاه خبری دیابت (دیابتیک نیوز)، در حالی که برنامه آزمایشی نویدبخش مرکز پزشکی دانشگاه میسی‌سیپی برای پایش از راه دور بیماران دیابتی منطقه دلتا به پایان می‌رسد، درسهایی که از آن گرفته شده است به مراقبت بهتر از صدها نفر از کسانی که در شبکه پزشکی از راه دور مرکز پزشکی دانشگاه میسی‌سیپی […]

برنامه آزمایشی مرکز پزشکی دانشگاه میسی‌سیپی برای پایش از راه دور بیماران دیابتی نتایج مثبت بدنبال داشته است.

برنامه آزمایشی مرکز پزشکی دانشگاه میسی‌سیپی برای پایش از راه دور بیماران دیابتی نتایج مثبت بدنبال داشته است.

به گزارش پایگاه خبری دیابت (دیابتیک نیوز)، در حالی که برنامه آزمایشی نویدبخش مرکز پزشکی دانشگاه میسی‌سیپی برای پایش از راه دور بیماران دیابتی منطقه دلتا به پایان می‌رسد، درسهایی که از آن گرفته شده است به مراقبت بهتر از صدها نفر از کسانی که در شبکه پزشکی از راه دور مرکز پزشکی دانشگاه میسی‌سیپی ثبت شده‌اند کمک می‌کند.

همان مدلی که برای رساندن مراقبت به بیماران در شبکه پزشکی از راه دور دیابت استفاده شد اکنون -با ارتقای چشمگیر فناوری- برای بیمارانی که با بیماری انسدادی مزمن ریوی، فشار خون، بیماری کلیوی و دیگر شرایطی که به مدیریت بیماری مزمن نیاز دارند، سروکار دارند به کار گرفته می‌شود. همه اینها در کنار مراقبتهای دیابت افراد بالغ و خردسال صورت می‌گیرد.

میشائیل ادکوک، مدیر مرکز پزشکی از راه دور مرکز پزشکی دانشگاه میسی‌سیپی می‌گوید: «بسیاری از بیماران ما پیش از شبکه پزشکی از راه دور دیابت، تماسی با تکنولوژی نداشته‌اند. خیلیها اینترنت نداشتند. اما به محض آنکه فهمیدند چقدر ساده است و اطلاعات آن چقدر مفید است آن را پذیرفتند.»

«این فوق‌العاده سودمند بود از این نظر که باعث می‌شد بیماران با تیم مراقبت خود بیشتر احساس راحتی کنند. آنها راضی بودند که درباره سلامت خود آموزشهایی در حد بسته های کوچک ببینند. با گذشت زمان، این به آنها دانش خوبی درباره بیماریشان می‌دهد.»

مرکز پزشکی از راه دور در سال ۲۰۰۳، در پاسخ به نیاز مبرم حاشیه شهری میسی‌سیپی به ارائه اختصاصی مراقبت و دیگر خدمات سلامت عمومی ایجاد شد. شبکه پزشکی از راه دور دیابتِ آن نیز -که به صورت کار مشترکی بین مرکز پزشکی دانشگاه میسی‌سیپی، نوآوریهای مراقبت، سی اسپایر، مراقبت بهداشت جی ای، دفتر فرمانداری (فیل بریانت) و مرکز پزشکی نورث سانفلاور انجام شد- در اوایل ۲۰۱۴ در حدود ۲۰ شهرستان منطقه دلتا کلید خورد. این برنامه به پزشکان و دیگر مراقبان سلامت امکان می‌داد که بیماران را از راه دور، در لحظه و در خانه، با فناوری جریان ویدیویی یا دیگر ابزارهای ارتباط زنده دو طرفه، مداوا کنند. شرکت‌کنندگان بدون دریافت هزینه و با تبلتهای امانتی و با نیاز به یک خط اینترنت موبایلی پرسرعت آموزش داده شدند.

ادکوک می‌گوید که این برنامه به اندازه زیادی به اهدافش در ارتقای خروجیهای کلینیکی و هماهنگی مراقبت برای مدیریت دیابت، افزایش دسترسی به مراقبت و سهولت در رساندن منابع مراقبت بهداشتی به بیماران در خانه رسیده است. به گفته او این مزایا را داده‌های مربوط به ۱۰۰ بیمار اول در برنامه آزمایشی تایید می‌کنند. او می‌گوید این نتایج به قدری دلگرم‌کننده بودند که دیگر نیازی به منتظر بودن برای رسیدن داده‌های مربوط به توسعه برنامه پایش به بیماران مبتلا به دیگر بیماریهای مزمن نبود.

ادکوک می‌گوید: «آنچه ما آموختیم ما را وادار می‌کند که فناوری را کمی تغییر دهیم. ما اکنون به جای تبلتهای بزرگتر، از آی‌پد مینی استفاده می‌کنیم. و از بلوتوث استفاده می‌کنیم تا مجبور نباشند چیزی را به دستگاهشان متصل کنند.»

توماسین بنت، ساکن شهر جکسون که در جولای در مرکز پزشکی دانشگاه میسی‌سیپی پیوند کلیه-پانکراس داشته است این موارد را تایید می‌کند. او روزی دو بار با استفاده از مینی آی‌پد خود اطلاعات را به مراقبان مرکز پزشکی منتقل می‌کند تا آنها بتوانند از نزدیک بهبودی او را زیر نظر داشته باشند. او به سرعت با این روال کنار آمده است. او می‌گوید که «این خیلی راحت است.»

بنت ۴۶ ساله می‌گوید: «من حدود ساعت ۷ بیدار می‌شوم و علائم حیاتی خود را چک می‌کنم. تبلت را روشن می‌کنم و تبلت می‌گوید صبح بخیر توماسین. من علائم حیاتی خود را چک می‌کنم و بعد یک دکمه را می‌زنم که فشار خون، قند و دمای بدنم را به من اعلام می‌کند. بعد یک دکمه دیگر را می‌زنم و اطلاعات به طور خودکار به مرکز می‌روند تا ذخیره شوند.»

در میسی‌سیپی، ساکنان ۵۳ شهرستان از ۸۲ شهرستان باید بیش از ۴۰ دقیقه رانندگی کنند تا بتوانند یک متخصص را ببینند. مرکز پزشکی، از ۲۰۰۳ تا کنون به بیش از ۵۰۰ هزار بیمار خدمات داده است و امروز ۲۱۸ مرکز خدمت رسانی با فهرستی از ۳۵ متخصص پزشکی هم برای افراد بالغ و هم برای کودکان دارد. این کار بیمارستانهای شهری را به کلینیکهای محلی و برای مدیریت بیماریهای مزمن به خانه بیماران انتقال داده است.

ادکوک می‌گوید: «بیشتر شرکتها بخشهایی از پزشکی از راه دور -به عنوان مثال، فعالیتهای مراقبت اورژانسی- را انجام می‌دهند. اما آنها خدمات پیچیده مربوط به بیماریهای مزمن را ارائه نمی‌دهند. پیچیدگی خدمات ما، ما را از دیگر تأمین‌کنندگان پزشکی از راه دور متمایز می‌سازد.»

مراقبت تخصصی شامل فوریتهای از راه دور است که پرستاران را علاوه بر کمپهای مرکز پزشکی دانشگاه میسی‌سیپی در شهرستان هولمز و گرنادا، در اتاقهای اورژانس در ۱۵ بیمارستان شهری در سرتاسر ایالت قرار می‌دهد. کارکنان اتاق اورژانس با تماس ویدیویی زنده با پزشکان اورژانس در دپارتمان اورژانس مرکز پزشکی دانشگاه میسی‌سیپی متصل می‌شوند.

خدماتی که از روی مدل شبکه پزشکی از راه دور دیابت در حال ساخته شدن هستند شامل جلسات زمان‌بندی شده زنده سلامت و مربیگری رژیم غذایی، ورزش و پایبندی به داروها هستند. بیماران شبکه پزشکی از راه دور دیابت همچنین علائم حیاتی خود را اندازه‌گیری و گزارش کردند. اگر آنها هرروز موفق به چک کردن علائم خود نمی‌شدند یا علائم حیاتیشان در محدوده سلامت نبود یک پرستار سلامت با آنها تماس می‌گرفت.

بنت می‌گوید بعد از آنکه او علائم حیاتی‌اش را ثبت کرد، یک پرستار رسمی مرکز پزشکی از راه دور به او زنگ زد. «اگر او چیز مشکوکی ببیند از من می‌خواهد که داده‌ها را دوباره بگیرم و ارسال کنم. اگر نتیجه همان بود او به من می‌گوید که باید چه کار کنم. این فوق‌العاده کار می‌کند. من عاشق این هستم.»

ادکوک گفت داده‌های اصلی از بیماران دیابتی نشان می‌دهد که بخش قابل توجه ۹۶ درصد از بیماران داروهای خود را طبق تجویز مصرف کردند و ۸۳ درصد به قرارهای ملاقات برنامه‌ریزی شده پایبند بودند. این داده‌ها همچنین نشان دادند که سطح متوسط A1c هموگلوبین افت کرد و آنها را به سطح نرمال در افراد بدون دیابت نزدیکتر ساخت.

هیچ بیماری به دلیل مشکلات ناشی از دیابت بیمارستانی نشد یا اتاق اورژانس را ملاقات نکرد. و تأمین‌کنندگان، ۹ مورد رتینوپاتی دیابتی را پیدا کردند که در غیر این صورت موفق به شناسایی آنها نمی‌شدند. بسیاری از افراد از دسرهای قندی پرهیز کردند چون می‌دانستند که پرستار راه دور آنها از طریق علائم حیاتیشان خبردار خواهد شد. همچنین بیماران به طور کلی به جای رانندگی به سمت متخصصان شهر جکسون یا متخصصان آن سوی ایالت، از بیش از ۹ هزار مایل مسافرت در جاده‌ها بی‌نیاز شدند.

ادکوک می‌گوید: «ما به نابرابریهایی در سلامت توجه می‌کنیم که باید مورد توجه قرار بگیرند. تیم ما وقف آن شده است که به سازمانهای مراقبت بهداشتی کمک کند  که مراقبت و دسترسی بهتری را به تعداد بیشتری بیمار با هزینه پایینتر انتقال دهند.»

تونیا مور، مدیر انجمن مرکزی خدمات سلامت، اغلب به دورترین اجتماعات ایالت سفر می‌کند تا فناوری پایش بیمار را برای بیماران و تأمین‌کنندگان محلی راه‌اندازی کند.

او می‌گوید: «پزشکان نیاز خواهند داشت تا در مورد معیارها و فرآیندها آموزش ببینند به طوری که وقتی یک بیمار با وضعیت وخیم به سراغ آنها می‌آید که ما می‌توانیم با پایش از راه دور او را پشتیبانی کنیم، پزشک او را به مرکز پزشکی از راه دور ارجاع دهد. پزشک می‌تواند به بیمار بگوید ‘من با همکاری مرکز پزشکی دانشگاه میسی‌سیپی برای تو یک راه حل دارم’.»

مور می‌گوید بیماران می‌توانند آی‌پد مینی خود را با خود به مطب پزشکشان ببرند و نتایجشان را به او نشان دهند. و تأمین‌کنندگان می‌توانند به صورت الکترونیکی به پرونده‌های پزشکی مرکز پزشکی دانشگاه میسی‌سیپی متصل شوند تا اطلاعات را ببینند. مور می‌گوید: «آنچه برای ما مهم است بستن حلقه ارتباطی برای تأمین‌کننده است.»

بنت گفت: «اگر پزشک من بخواهد به تاریخچه من نگاهی بیندازد، همه کاری که باید بکند آن است که یک دکمه را بزند و همه چیز به او نشان داده می‌شود.»

هموار کردن راه برای استفاده بهینه از مدل پزشکی از راه دور دیابت، تصویب قانونی از سوی قوه مقننه میسی‌سیپی در سال ۲۰۱۴ بود که شرکتهای بیمه و خدمات درمانی را ملزم به پرداخت برای پایش از راه دور بیمار و ذخیره و ارسال پزشکی از راه دور کرد.

مور می‌گوید: «ایده اصلی توانمندسازی بیماران است. ما می‌خواهیم دستگاهی را در دستان آنها قرار دهیم که به آنها اجازه دهد بیماریهای مزمن خود را بهتر مدیریت کنند و می‌خواهیم پزشک یا پرستاری را که از آنها مراقبت می‌کند پشتیبانی کنیم تا بتوانند زمان بیشتری برای بیمارانشان صرف کنند.»

منبع: http://www.clarionledger.com

لینک کوتاه : http://diabeticnews.ir/?p=3437

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.