برنامه Why WAIT به بیماران چاق دیابتی امید تازه‌ای می‌بخشد

به گزارش پایگاه خبری دیابت (دیابتیک نیوز)،طبق یک تحقیق، برنامه مداخله شدید در سبک زندگی مرکز دیابت جاسلین برای بیماران چاق مبتلا به دیابت هنوز با گذشت ۵ سال از شروع مداخله برای شرکت کنندگان اثرات مثبتی را برای آنها آشکار می‌کند. شرکت‌کنندگان در برنامه «Why WAIT» که مخفف (Weight Achievement and Intensive Management) است مقدار قابل توجهی وزن از دست دادند و حتی آنها که پس از ۵ سال مقدار کمی وزن از دست داده بودند خطر بیماری قلبی و عروقی در آنها کاهش یافته بود.

در این برنامه ۱۲۹ شرکت کننده برنامه Why WAIT با شاخص توده بدنی (BMI) متوسط ۳۸ دنبال شدند (شاخص توده بدنی ۳۰، چاق به حساب می‌آید). شرکت‌کنندگان در پایان ۱۲ هفته اول مداخله، ۹.۷ درصد (۱۰ کیلوگرم) وزن کم کردند و در ۵ سال بعدی کاهش وزن ۶.۴ درصدی را حفظ کردند.

اسامه حمدی، مدیر پزشکی کلینیک چاقی جاسلین و استادیار پزشکی مدرسه پزشکی هاروارد می‌گوید: «این کاهش وزن بسیار چشمیگر است زیرا ما از تحقیقات قبلی می‌دانیم که اگر جمعیت بتواند کاهش وزن ۷ درصدی را حفظ کند، بهبود قابل توجهی در حساسیت به انسولین و دیگر عوامل خطر قلبی عروقی پیدا خواهد کرد.»

حمدی، نویسنده ارشد گزارش این برنامه که در نشریه BMJ منتشر شد، می‌افزاید: «تا جایی که اطلاع داریم، این طولانی‌ترین پیگیری در جهان واقعی حرفه پزشکی است که به این نتایج دلگرم کننده رسیده است و نشان می‌دهد که کاهش وزن دست یافتنی و قابل حفظ کردن است.»

این تحقیق نشان داد در میان شرکت‌کنندگان Why WAIT ، دستیابی به هدف ۷ درصد کاهش وزن پس از یک سال، پیش‌بینی‌کننده خوبی برای حفظ کاهش وزن در دوره‌های زمانی طولانی بود. محققان شرکت‌کنندگان را بسته به اینکه پس از یک سال به این سطح رسیده بودند یا خیر به دو دسته تقسیم کردند. گروهی که به این هدف نرسیده بود کاهش وزن متوسط ۳.۵ درصد را پس از ۵ سال تجربه کرد در حالی که گروه دوم (که ۵۳ درصد شرکت‌کنندگان بودند) کاهش وزن ۹ درصد را در این مدت حفظ کردند.

این نتایج مختلف، در اندازه سطح A1C هموگلوبین منعکس شد. (A1C یک ارزیابی استاندارد از سطح گلوکز خون طی دو تا سه ماه است و دیابتیهای نوع دو سعی دارند سطح A1C را کمتر از ۷ درصد نگه دارند.) در گروهی که کاهش وزن بیشتری داشت در ۱۲ هفته اول سطح A1C از ۷.۴ درصد به ۶.۴ درصد کاهش یافت و پس از آن این مقدار طی ۵ سال تا ۷.۳ درصد بالا رفت. در گروهی که کاهش وزن پایینتری داشتند نتایج چندان مثبت نبودند – سطح متوسط A1C در ۱۲ هفته اول از ۷.۵ درصد به ۶.۷ درصد کاهش یافت اما پس از دوره ۵ ساله این مقدار به ۸ درصد افزایش یافت.

این روند A1C در مصرف انسولین و داروی بیماران که به آنها کمک می‌کند سطح گلوکز، فشار خون و سطح کلسترول خون خود را کنترل کنند بازتاب داشت. تجویز این داروها در میان شرکت‌کنندگانی که کاهش وزن کمتری داشتند به طرز چشمگیری افزایش داشت  اما این مقادیر در بیمارانی که کاهش وزن بالاتری داشتند در طول ۵ سال یا بدون تغییر بود یا با کاهش مواجه شده بود.

با این حال گروهی که کاهش وزن پایین تری داشتند سطح LDL (کلسترول بد) و سطح HDL (کلسترول خوب) بهتری را در طول ۵ سال حفظ کردند و متوسط فشار خون آنها در طول این دوره بدون تغییر باقی مانده بود.

گروهی که کاهش وزن بیشتری داشت هم بهبودهایی را در سطح LDL و HDL خونشان در طول دوره تحقیق نشان دادند. به علاوه این شرکت‌کنندگان سطح فشار خون کمتری را در ۱۸ ماه نشان دادند، اگرچه این فشار خون پس از ۵ سال به سطح پایه آزمایش برگشت.

حمدی می‌گوید کار تحقیقاتی جاسلین شامل گروه کنترلی بیماران نبود اما افراد چاق مبتلا به دیابت نوع دو عموما با گذشت زمان افزایش وزن دارند که خطر آسیب قلبی عروقی را در آنها افزایش می‌دهد.

برنامه Why WAIT که در سال ۲۰۰۵ شروع شد به دنبال ارائه پیشنهادهای ترکیبی تغذیه‌ای، ورزشی، پزشکی، آموزشی و پایشی نوآورانه و دسترس‌پذیر است. به گفته حمدی، از مزایای این برنامه به عنوان مثال آن است که «این برنامه برای حفظ وزن ماهیچه‌ای در طول کاهش وزن طراحی شده است به طوری که بیشتر کاهش وزن مربوط به وزن چربی است و افراد مصرف انرژی بالا را در بلند مدت حفظ خواهند کرد. این تحقیق نشان داد که آنها می‌توانند این کار را بکنند.»

علاوه بر مداخلات در سبک زندگی، بیماران چاق مبتلا به دیابت می‌توانند گزینه درمانی کاهش وزن با داروها، فرآیندهای گوارشی و عمل جراحی چاقی را هم داشته باشند. حمدی می‌گوید در مطالعاتی که Why WAIT را با دو نوع رایج جراحی مقایسه می‌کردند، معلوم شد که بیماران برنامه مداخله بهبود بهتر یا هم‌ارز در کیفیت زندگی را در مقایسه با کسانی که عمل جراحی کرده بودند گزارش می‌کردند.

همچنین او می‌افزاید Why WAIT مدل خوبی برای پیشگیری از دیابت در بیماران دارای پیش دیابت و همچنین افراد چاقی است که مشکلات پزشکی دیگری ندارند.

او می‌گوید سال پیش، تحقیقات این برنامه برنده جایزه Modan Memorial از انجمن دیابت امریکا شد.

حمدی می‌گوید: «این برنامه به بسیاری از افراد دیابتی این امید را می‌بخشد که راهکاری برای کاهش وزن وجود دارد که برای دراز مدت هم جواب می‌دهد. افراد می‌توانند کاهش وزن و منافع بزرگ آن در کنترل دیابت و خطرات قلبی عروقی را حفظ کنند.»

منبع: News-Medical.Net

نظر بدهید

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

logo-samandehi
کلیه حقوق این سایت مربوط به پایگاه خبری دیابت (دیابتیک نیوز) می باشد.