با استفاده از اپلیکیشن جدید ممکن است بتوان دیابت را خیلی پیش از تغییرات قند خون، پیش بینی کرد.

به گزارش پایگاه خبری دیابت (دیابتیک نیوز)، سازندگان این كارديوگرام معتقدند با این برنامه و با سنجش داده های ضربان قلب، ابتلا به ديابت و پيش ديابت را مي توان تشخيص داد.

بر خلاف تصور رایج و غلط که با مشاهده خورد و خوراک و وزن فرد می توان دیابت را پیش بینی کرد، پیش بینی دیابت چندان ساده نیست.

سن، وزن و رژیم غذایی شما، هیچیک به تنهایی یا حتی همه آنها لزوما نمی توانند خطر ابتلا به دیابت یا پیش دیابت شما را پیش بینی کنند.

اما ضربان قلب می تواند جزئیاتی در مورد سلامت کلی شما را نشان دهد، در غیر این صورت سالها طول می کشد تا پزشک بتواند پیش دیابت و یا دیابت نوع ۲ شما را تشخیص دهد.

“تعداد ضربان قلب شما در روز ۱۰۲،۰۰۰ بار است و لحظه های استرس آلود، خاطره ای خوشحال کننده و یا اینکه چه می خورید؛ چه ورزشی می کنید و یا چیزهایی که در زندگی برای شما رخ می دهد، قلبتان واکنش نشان می دهد”در درگاه (وبسایت)  Cardiogram فناوری قابل استفاده این دستگاه جدید توضیح داده شد.

“جانسون هسیه” و “براندون بالینگر”، مسئولان پیشین  فن آوری گوگل، با همکاری هم این کاردیوگرام را ابداع نمودند. این نرم افزار جنبه های سلامتی شما را بر اساس داده های ضربان قلب شما تجزیه و تحلیل می کند.

بنیانگذاران این شرکت می گویند تحقیقات اخیر نشان داد که توانایی این برنامه می تواند تحولی در آینده دیابت باشد.

محققان Cardiogram  از دانشگاه کالیفرنیا و سان فرانسیسکو (UCSF) توانستند افراد دیابتی و غیردیابتی را در جمعیتی حدود  ۱۴،۰۱۱نفر با اندازه گیری بیش از ۲۰۰ میلیون ضربان قلب و شمارش گام با استفاده از فن آوری ردیابی فعلی تناسب اندام مانند Fitbit و ساعت Apple تشخیص دهند.

چگونه کار می کند؟

این برنامه با استفاده از مجموعه ای از الگوریتم ها توسط سازندگان آن در Cardiogram و UCSF به عنوان  “Deep Heart” یا “ژرفنای قلب” به تحلیل داده های ضربان قلب جمع آوری شده و از Fitbit یا دیگر دستگاه های ردیابی تناسب اندام  می پردازد.

محققان در مقاله ای اظهار داشتند “نوعی از الگوریتم های یادگیری، مشتاق_ داده ها هستند که نیاز به میلیون ها برچسب دارند؛ اما در پزشکی هر برچسب نشانه زندگی انسان در معرض خطر است. برای مثال، فردی که به تازگی دچار حمله قلبی شده است یا ریتم قلب غیرطبیعی دارد”به معنای در معرض خطر بودن است.

الگوریتم ها بر اساس بیش از ۳۰ میلیارد سنجش طراحی و بوسیله بیش از ۲۵۰،۰۰۰ کاربر برنامه Cardiogram برای ساعت اپل و آندروید ارزیابی گردید.

برای ارزیابی دیابت به طور خاص، ضربان قلب شما به واقع نشان دهنده مواردی است که می تواند دیابت شما را  پیش از آنکه میزان قند خون معرف دیابتی بودن شما باشد، پیشگویی کند.

“هسیه” توضیح می دهد “قلب و  پانکراس از طریق سیستم عصبی خودکار ارتباط دارند. بگونه ای که در مراحل اولیه ابتلا به بیماری دیابت الگوی ضربان قلب تغییر می کند.”

در شرایط عادی، تغییرات ضربان قلب نشان دهنده عدم وجود ثبات در ضربان قلب است.

در گزارشی ویژه، “هسیه”  به  Healthline گفت: ضربان قلب با استراحت زیاد و ضربان قلب متغیر کم می تواند بروز دیابت را در یک دوره ۱۲ ساله پیش بینی کند.

از آنجاییکه فناوری پیش گویی Cardiogram هنوز کامل نشده است، در حال حاضر قادر به تشخیص دیابت با نرخ دقت ۸۵ درصد می باشد.

این فن آوری می تواند برای افرادی که در معرض خطر ابتلا به دیابت هستند بسیار ارزشمند باشد چرا که این وضعیت در طی سال ها تکامل یافته و برای افراد که در معرض ابتلا به دیابت نوع ۲ هستند سبب ایجاد موقعیتی برای پیشگیری خواهد بود.

در طی سال هایی که دیابت تشخیص داده نشده عوارض جانبی دیابت، مانند رتینوپاتی (بیماری چشم) به راحتی می تواند شروع شود.

کارآمدی برنامه Cardiogram در ارائه تشخیص زود هنگام برای سایر شرایط سلامت قبلا ثابت شده است.

موفقیت در تشخیص فشار خون بالا، اختلال خواب، کلسترول بالا و فیبریلاسیون دهلیزی در جلسات علمی سالانه انجمن قلب آمریکا در ماه نوامبر گزارش شد.

“بالینگر” توضیح داد: “با تشخیص زود هنگام دیابت، می توانیم به زندگی طولانی تر و سالم تر مردم کمک کنیم.”

آیا مجاز است؟

اگرچه در مورد ادعای سلامتی و استفاده از ابزارهای گرانقیمت قدری شک و تردید لازم است، اما تحقیقات گذشته از تئوری Cardiogram حمایت می کنند.

“دکتر استفن پاندر”، متخصص غدد درون ریز و دانش آموخته مجرب در زمینه دیابت، به Healthline گفت: “تغییرات ضربان قلب و ارتباط آن با دیابت به مدت هاست که شناخته شد.” “بسیاری از افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ سالها بدون آن که دیابت آنان تشخیص داده شده باشد زندگی می کنند. بنا بر این، ممکن است این دستگاه بتواند راهی برای ارزیابی مناسب بعضی از افراد در معرض خطر ابتلا به دیابت توسط پزشک باشد. ”

پاندر، نویسنده همکار در کتاب “Sugar Surfing”  معتقد است که این برنامه می تواند به عنوان ابزار غربالگری ارزشمندی مورد استفاده قرار گیرد..

سوال اصولی این است، آیا افرادی که از این فن آوری بهره مند می شوند، بیش از همه دقت کافی در استفاده از این فناوری را دارا هستند؟

پاندر گفت: ” در حال حاضر برای دیابت نوع ۲ عوامل خطر ساز و ابزار غربالگری بسیاری وجود دارد ، مردم از آنها یا استفاده نمی کنند و یا حتی سعی بر استفاده از آنها ندارند.

منبع:

https://www.healthline.com/health-news/app-predict-diabetes-before-blood-sugar-levels

نظر بدهید

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

کلیه حقوق این سایت مربوط به پایگاه خبری دیابت (دیابتیک نیوز) می باشد.