استفاده از داروهای دیابت در دوران بارداری با وزن کودک مرتبط است

استفاده معمول زنان دیابتی ازمتفورمین در طی بارداری، فرزندان آنها را در معرض خطرچاقی یا اضافه وزن قرار می‌دهد.

به گزارش پایگاه خبری دیابت (دیابتیک نیوز)، تعداد زنان باردار در دیابت بارداری و نوعی بیماری به نام سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)که متفورمین مصرف  می‌کنند روز به افزایش است.  سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) علت شایع ناباروری است و می تواند زنان را در معرض خطر ابتلا به دیابت و مشکلات سوخت و ساز که تهدیدی برای سلامت آنهاست قرار دهد. براساس برآورد شبکه بهداشت هورمون، PCOS  می تواند بر ۷ تا ۱۰ درصد زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک تاثیرگذار باشد.

در زنان باردار مبتلا به PCOS و یا دیابت بارداری که متفورمین مصرف می کنند، این دارو از جفت عبور و به جنین منتقل می‌شود.

نویسنده اول این تحقیق، “دکتر لیو گورو انگن هانم ” “Liv Guro Engen Hanem” از دانشگاه علم و فن‌آوری نروژ در تروندهایم، گفته است: “یافته های ما نشان داده است؛ کودکان زنانی که به علت PCOS در دوران بارداری متفورمین مصرف می‌کردند نسبت به کودکان زنانی که پلاسبو در دوران بارداری مصرف می کرده‌اند بیشتر در معرض مخاطرات چاقی و یا اضافه وزن هستند”. “نتایج حاصله این تحقیق شگفت انگیز بوده است، از آنجا که از تحقیقات محدود گذشته در این زمینه به دست آمده، متفورمین می تواند اثر محافظتی بر سلامت متابولیسم و سوخت و ساز کودکان داشته باشد.”

محققان از والدین ۲۹۲ کودک که در دو کارآزمایی بالینی قبلی بطور تصادفی شرکت داشتند، خواسته شد تا در بخشی از این تحقیق هم باشند. در کارآزمایی قبلی، از زنان باردار مبتلا به PCOS در دوران بارداری خواسته شد متفورمین یا داروی پلاسبو یا بی اثر و خنثی مصرف کنند. محققان بررسی شاخص توده بدنی (BMI) و دیگر مقیاس هایی  که برای ۱۶۱ کودک متولد شده در دو تحقیق قبلی انجام داده بودند  را  به پایان رساندند.

کودکان مادرانی که در دوران بارداری به طور تصادفی متفورمین استفاده می کردند، بیشتر از کودکان  مادرانی که پلاسبو مصرف می کردند، در چهار سالگی، وزن بیشتری داشتند. اگر چه به نظر نمی رسید متفورمین در وزن کودک هنگام تولد موثر باشد، اما در بازه زمانی شش ماهگی کودکان، تاثیر آن آشکار شد. در چهار سالگی کودکان در گروه متفورمین دارای امتیاز BMI بالاتری نسبت به کودکان در گروه پلاسبو بودند و احتمال بیشتری برای کسب معیارهای چاقی یا اضافه وزن داشتند.

هانم گفت: “بندرت مطالعاتی برای بررسی سلامت در درازمدت بر روی کودکان متولد شده از زنان مبتلا به PCOS که متفورمین را مصرف کرده اند، انجام شده است”این یافته نشان داده است که تحقیقات بیشتری برای تعیین و تشخیص اثر متفورمین بر روی کودکان که در رحم ضروریست.”

منبع:

https://www.sciencedaily.com/releases/2018/02/180227144137.htm

نظر بدهید

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

کلیه حقوق این سایت مربوط به پایگاه خبری دیابت (دیابتیک نیوز) می باشد.